Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Przyszłość i przeszłość nauki

Odkrywanie bogactwa bagien biebrzańskich, ptasiej Mekki ptasiarzy. Biologia i życie seksualne trzciniaka, dużego, głośnego ptaka trzcinowisk. Rozpoznawanie gatunków i ich głosów w czasach, kiedy dobre atlasy były rzadkością, a aplikacje nikomu się nie śniły. Ptaki lasów deszczowych i górskich lasów Ameryki Południowej. Nauka wczoraj i dziś, oraz dokąd to wszystko zmierza. Z ornitologiem prof. Andrzejem Dyrczem rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  ornitologia ornitolog ptaki Biebrzański Park Narodowy stanisław łubieński Trójka

Na czym polega miejska odporność? Jak ją stworzyć i co może pomóc mieszkańcom?

Miasta przyszłości powinny być wygodne dla mieszkańców. Ośrodki powinny także dbać o społeczeństwo i być odporne na takie czynniki jak m.in. zmiany klimatu, skutki demografii, epidemie lub kryzysy bezpieczeństwa. W jaki sposób należy projektować i przekształcać miasta, aby były przyjazne ludziom i odporne? 
Zobacz więcej na temat:  klimat ekologia miasto przyszłości Paulina Górska Trójka Zobacz także

Dzień św. Łucji. "Święto Łucy – noc króci"

13 grudnia, dzień św. Łucji, w ludowej tradycji europejskiej był także dniem narodzin słońca i światła. W przeszłości w tym dniu, w całej Europie odbywały się uroczystości powitania słońca i nowego słonecznego roku, mające swe korzenie w kulcie solarnym i jego odwiecznych obrzędach. Ich ślady zachowały się dotychczas w krajach skandynawskich.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa ŚWIAT zima tradycja Barbara Ogrodowska Hanna Szczęśniak Szwecja