Polskie Radio
Section05

emocje

W "Strefie Rodzica" trudne pytania nastolatków o ciało, emocje i seks. Jak odpowiadać i reagować?

Jak rozmawiać z nastolatkiem o sprawach intymnych? Co odpowiedzieć jeśli zacznie zadawać trudne lub szczegółowe pytania i jak nauczyć swoje dziecko otwartości w mówieniu na te tematy? O tym wszystkim opowiadała w "Strefie Rodzica" psycholog Magdalena Chorzowska, gość Martyny Chuderskiej w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja seks seksualność nastolatki

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja zagrożenia w internecie szkoła podstawowa szkoła nauczyciel

W wakacje dajemy wytchnienie. "Strefa rodzica" - rodzicielska codzienność w jednej audycji

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie uczucia rozwój dziecka rozwój osobisty

Dojrzewanie - ciało i emocje. Rzetelna wiedza w sieci w projekcie "Cześć ciało"

Ruszyła pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w internecie "Cześć ciało". Została stworzona specjalnie po to, by rozmawiać o dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami. O projekcie opowiadają w Czwórce Olga Kwiecińska, pomysłodawczyni fundacji Cześć ciało, oraz Michalina Popko, dyrektor zarządzająca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka młodzież nastolatki dojrzewanie Marta Hoppe

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk stres uczucia zdrowie psychiczne

"Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"

21-letni Michał zniknął bez śladu rok temu. Na moście nad Wisłą znaleziono jego plecak, jednak jego ciała nie odnaleziono. Można przypuszczać, co się stało, ale pewności nie ma. Jego przyjaciele, Mikołaj i Tomek, muszą sobie dać z tym radę, muszą poradzić sobie ze stratą. Reportaż Hanny Dołęgowskiej "Dalej trzymamy się razem" stał się pretekstem do rozmowy o emocjach mężczyzn i umiejętności ich wyrażania oraz dzielenia się nimi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Hanna Dołęgowska reportaż zaginieni społeczeństwo pr poleca mężczyzna psychika psychologia psychoterapia Anna Dudzińska Klub Trójki

"Klub Trójki. Audiodokument". Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy użyteczna pomoc?

Od dwóch lat trwa szeroka dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zwanej w skrócie AI, oraz tego, czy to rzeczywiście jest inteligencja w ludzkim rozumieniu. Czy AI zastąpi ludzi w różnych zawodach? Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza…? Antoni Rokicki zajął się tematem w reportażu "Rozmowa z maszyną", który stał się podstawą późniejszej dyskusji w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż dziennikarstwo sztuczna inteligencja technologie Katarzyna Borowiecka Kamil Bałuk Antoni Rokicki pr poleca ChatGPT inteligencja

Odcinek 6. Agnieszka Kawula i Rafał Grądzki: o empatycznym dotyku

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Wasielewski dotyk starość przemijanie człowiek i medycyna ludzie Rafał Grądzki Agnieszka Kawula

PR24 5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Ks. Bradtke: liczyliśmy, że ta tragedia popchnie nas do opamiętania się

- Każdy z nas liczył, że ta tragedia popchnie nas do refleksji i opamiętania się. Okazuje się jednak, że ta spirala nakręciła się jeszcze mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przyjaciel Pawła Adamowicza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Adamowicz śmierć Gdańsk POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzają: w zdrowym ciele zdrowszy duch!

Powszechnie znane przysłowia mówią, że "ruch to zdrowie" i że "w zdrowym ciele zdrowy duch". Ale czy na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbują sprawdzić, czy rzeczywiście ruch pozytywnie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Służyć temu ma połączenie ćwiczeń i testów dodatkowo monitorowane za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ruch bieganie ćwiczenia zdrowie psychiczne depresja Uniwersytet Jagielloński badania Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Jak przeżyć rodzinne święta i nie zwariować? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości. Czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy świątecznym stole, emocje biorą górę. Mogą one dojść do głosu również przed świętami, jak i niedługo po nich, ponieważ są one ważne z różnych powodów, nie tylko związanych z samymi obchodami, ale też prywatnymi wspomnieniami i skojarzeniami dotyczącymi tego, jak święta wyglądały kiedyś w domu rodzinnym. Jest to bagaż przeróżnych doświadczeń, często pięknych, ale niekiedy też tych mniej przyjemnych. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Wigilia rodzicielstwo psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców