Polskie Radio
Section05
historia Polski

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 79 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL literatura Jakub Kukla Michał Przeperski KULTURA KSIĄŻKA

Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

Rzeź wołyńska była aktem niewyobrażalnego bestialstwa, jakiego ukraińscy nacjonaliści przy wsparciu chłopów dopuścili się na bezbronnej ludności polskiej, zamieszkującej Kresy Wschodnie. Wśród społeczności ukraińskiej nie brakowało jednak bohaterów, którzy nieśli pomoc Polakom, choć groziła im za to z rąk rodaków okrutna śmierć. 
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń II wojna światowa Ukraina

POLSKIE RADIO 24 Co wspominają powstańcy warszawscy? "Bezcenne opowieści"

- Wspomnienia uczestników powstania warszawskiego są różne. Nie o wszystkim chcą mówić. Powtarza się opinia, że 1 sierpnia był dniem radosnym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Jędrusik, wolontariuszka Domu Powstańców Warszawskich. Spotkania z powstańcami to także bezcenne lekcje historii. - Łatwiej zrozumieć opowieść osoby, która przeżyła jakieś wydarzenie - dodawał Adam Dymiński, inny wolontariusz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Polskie Radio 24 POLSKA

Wawelska "kapsuła czasu" otwarta. W środku - pamiątki sprzed kilkuset lat

Konserwatorzy otworzyli wawelską "kapsułę czasu". Przy okazji remontu Wieży Zegarowej Katedry na Wawelu, w złotej gałce zwieńczającej szczyt wieży pracownicy znaleźli miedzianą tubę z pamiątkami sprzed 300 lat. Ze szczelnie zamkniętej tuby konserwatorzy wyciągnęli pergaminowy dokument opisujący okoliczności remontu i zawalenia się części wieży w XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków

TYLKO U NAS Rycerze zjeżdżają pod Grunwald. To będzie wielkie widowisko

Uzbrojeni w miecze, włócznie, łuki, tarcze, ubrani w zbroje, konno, na wozach i pieszo jak co roku w połowie lipca o godz. 15.00 w największym skwarze, zgodnie z historyczną tradycją zmierzą się ze sobą stronnicy Korony Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego. Upamiętnienie bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest jedną z ważniejszych imprez tego typu w Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo turystyka bitwa pod grunwaldem

Wakacje z duchami. Poznaj pięć nawiedzonych zamków

Na mapie Rzeczpospolitej można znaleźć wiele miejsc, gdzie grasują duchy i upiory - są to nie tylko opuszczone wille i renesansowe pałace, lecz także średniowieczne zamki. Odwiedzając je, można spotkać cicho przemykającą Białą Damę, odzianego w purpurowy płaszcz Czerwonego Upiora, a także usłyszeć szczęk zbroi krzyżackiego komtura. 
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2021 zabytki zamek Olsztyn zamek Grodziec urlop wypoczynek magazyn wakacyjny