Polskie Radio
Section05

zdrowie psychiczne

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo infografika Artur Wolski

Wakacje. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać urlop? Co zrobić, by naprawdę wypoczywać?

Niemal jedna trzecia osób w Polsce twierdzi, że nadmierna odpowiedzialność sprawia, że żyją w stresie. Aż 85 procent osób czynnych zawodowo nie pracuje podczas urlopu, 70 procent sprawdza podczas urlopu służbową pocztę, a jedynie jeden procent pozostaje całkowicie offline, nie korzystając z komputera ani telefonu. Czy jeszcze potrafimy wypoczywać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA urlop wypoczynek relaks psychologia praca zdrowie Piotr Firan Trójka

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

"Odpowiedź na rosnącą liczbę prób samobójczych młodzieży". Niedzielski o Centrach Zdrowia Psychicznego

- Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychologicznych wśród młodzieży, dlatego rozbudowujemy system centrów opieki środowiskowej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W kraju - jak podał - działa już 360 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo dzieci młodzież zdrowie

Źródło zdrowia i szczęścia. O pozytywnym wpływie przytulania na nasz organizm

Nieżyjąca już psychoterapeutka Virginia Satir powiedziała kiedyś: każdy, nie tylko dziecko, potrzebuje czterech uścisków dziennie, aby przetrwać; ośmiu uścisków dziennie do prawidłowego funkcjonowania; 12 uścisków dziennie dla zapewnienia rozwoju. Potwierdzają to badania - zdaniem naukowców powinniśmy się przytulać minimum 12 minut dziennie, by być zdrowymi i szczęśliwymi. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Maciej Walecki zdrowie

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie radio dla rodziców

Jak w szkole dba się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne dzieci i młodzieży?

W szkołach coraz częściej możemy obserwować stany napięcia nerwowego, wzmożoną agresję, czasami wycofanie, depresję. Depresja, stany około depresyjne i inne różnego rodzaju problemy u osób młodych wynikają najczęściej z problemów rozwojowych, kontaktów rówieśniczych albo problemów, z którymi dziecko zmaga się w rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie dziecka edukacja gimnastyka Strefa Rodzica Artur Wolski

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica psychologia zdrowe odżywianie zdrowie i dieta aktywność fizyczna DAB+ radio dla rodziców