Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Paryż 2024: olimpiada z mniejszym śladem węglowym, bardziej eko i wege

Francja, która chce zmniejszać spożycie mięsa, podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu będzie oferować sportowcom więcej dań opartych na białkach roślinnych. Nie oznacza to bynajmniej, że sportowcy będą musieli przechodzić na dietę wegetariańską: nie ma jeszcze dokładnego menu, ale wśród ponad 500 propozycji, obejmujących również dania z tradycyjnej kuchni francuskiej, jedynie 33 procent będzie opartych na białkach roślinnych.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada Paryż 2024 jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

ART. SPONSOROWANY Skompletuj idealny zestaw sportowy w sklepie 50style.pl

Na trening, przejażdżkę rowerową i na miasto. Zestaw sportowy sprawdzi się w każdej z tych okoliczności. Zastanawiasz się, czego nie może zabraknąć w Twojej szafie? Nie wiesz, jakie elementy będą na tyle uniwersalne, że wykorzystasz je nie tylko podczas treningu? Sprawdź asortyment sportowy w sklepach stacjonarnych 50 style i w naszym sklepie online, gdzie znajdziesz mnóstwo markowych produktów – na co dzień i do aktywności.
Zobacz więcej na temat: 

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos

Jednym z największych współczesnej wyzwań nauki jest poszukiwanie coraz lżejszych, a zarazem coraz bardziej wytrzymałych materiałów. Zastosowanie ich np. w transporcie pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. A jeśli to będzie transport orbitalny, korzyści będą jeszcze większe, by nie powiedzieć – kosmiczne. I w tym momencie pojawia się materiał o nazwie fazy MAX.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA technologia kosmos transport Kuba Witkowski Witold Lazar innowacyjność Trójka

"Kłódki miłości" – romantyczny i kłopotliwy zwyczaj zakochanych

Od kilkunastu lat na mostach całego świata do balustrad przyczepiane są "kłódki zakochanych". Ten romantyczny zwyczaj symbolizujący nierozerwalne uczucie miedzy dwojgiem zakochanych jest równocześnie dość kłopotliwy, kiedy pojawia się tzw. proza życia. Bo co zrobić z tysiącami kłódek, kiedy trzeba most wyremontować, albo kiedy zagrażają one stabilności konstrukcji?
Zobacz więcej na temat:  miłość mosty romantyzm Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Młochów: klasycystyczna perełka niedaleko Warszawy

Na tle innych omawianych w cyklu "Trójka po królewsku" budowli, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie jest stosunkowo młody, gdyż liczy sobie "zaledwie" trochę ponad 210 lat. Jest za to zaliczany do najpiękniejszych przedstawicieli stylu klasycystycznego w Polsce. A do tego jest położony niedaleko Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zabytki Stanisław August Poniatowski I wojna światowa II wojna światowa Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" – zabawa i edukacja dla natury

Już po raz czwarty w Obornikach Śląskich odbywa się Festiwal Ludzi i Drzew "Żywica" organizowany przez Stowarzyszenie Żywica. Organizatorzy zapowiadają trzy dni spotkań, warsztatów, spacerów przyrodniczych, koncertów i pokazów filmowych. W programie nie zapominano o najmłodszych, dla których także przygotowano ciekawy program.
Zobacz więcej na temat:  przyroda natura edukacja przyrodnicza drzewa Justyna Grabarz Trójka

"Wejść" do Powstania Warszawskiego, czyli jak gogle VR zmieniają nauczanie historii

Pierwsze dni w szkole nie oznaczają bynajmniej leniwego rozruchu, lekcji organizacyjnych i wspominania wakacji – np. w Sieradzu licealiści mają okazję sprawdzić, jak podczas nauczania można wykorzystać najnowsze technologie. W tym konkretnym wypadku chodzi o zastosowanie gogli VR na lekcji historii. Wrażenie było bardzo duże…
Zobacz więcej na temat:  historia Polski edukacja szkoła dzieci młodzież nauczyciel wirtualna rzeczywistość Piotr Firan Trójka

Pałac w Łomnicy: perła Kotliny Jeleniogórskiej

Kotlina Jeleniogórska to prawdziwe zagłębie pięknie położonych pałaców. Część jest odrestaurowana, część, niestety, popada w coraz większą ruinę. Pałac w Łomnicy jest bodaj pierwszym, który po przemianach polityczno-gospodarczych przełomu lat 80. i 90. XX wieku odzyskał swój dawny blask. Dzisiaj przyciąga turystów z Polski i zagranicy, głównie z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  zabytki historia Polski Marek Gaworski Marta Piasecka Trójka

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Sztuczna inteligencja – największe wyzwanie dla szkół i nauczycieli

W ciągu ostatnich dwóch lat ChatGPT rozpoczął prawdziwą rewolucję w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta rewolucja dotarła także do szkół, a nauczyciele muszą się z nią zmierzyć, gdyż dostęp do czatu ma dzisiaj właściwie każdy posiadacz smartfona, a więc także uczniowie. Dlatego będą prowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  ChatGPT sztuczna inteligencja szkoła nauczyciel Piotr Firan Trójka