Polskie Radio
Section05

STYL ŻYCIA

Jak zmieniała się Warszawa? Od "ogórka" do metra, z przystankiem na Centralnym

Warszawa zawsze przyciągała. Niektórzy szukali tu lepszej pracy, inni - większych możliwości. Każdy z przyjezdnych miał własną historię. A każda z tych historii miała wpływ na życie miasta. - Warszawa ciągle się zmieniała i to dużo szybciej od innych miast. Teraz wypiękniała. Odzyskała blask - mówi Ryszard Kluge z Muzeum życia w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski PRL Warszawa Weronika Puszkar hobby

Niestraszne jej "dżdżownica" ani "gżegżółka". Qra – pierwsza sztuczna inteligencja, która dobrze zna język polski

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego opracowali polskojęzyczne generatywne modele językowe, które zostały utworzone na podstawie zestawu danych zawierającego teksty wyłącznie w języku polskim. Upraszczając: Qra, bo taką nazwę ma ten model, to pierwsza sztuczna inteligencja znająca język polski w tak szerokim zakresie.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja język polski NAUKA komputery internet Witold Lazar Trójka

Mózg w trybie offline. Odkryj korzyści monotaskingu

Śledzenie wielu mediów naraz stało się powszechne. Oglądamy telewizję, scrollując media społecznościowe, przeskakujemy pomiędzy zakładkami w przeglądarce, korzystamy z komputera, zerkając w komórkę. W efekcie nasze mózgi są przeciążone. Skutki tego odczuwają zwłaszcza młode osoby. Warto przestawić się na monotasking. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan multiscreening media społecznościowe nask Anna Borkowska

Szybciej na wakacje: nowy system zwiększy przepustowość i przyspieszy kontrolę na lotniskach

Lotnisko w Las Vegas jako pierwsze testuje w pełni bezobsługowy system kontroli bezpieczeństwa. Ma to usprawnić odprawę i zmniejszyć stres u pasażerów, a zarazem zwiększyć przepustowość lotnisk. Podobne systemy mają też w niedalekim czasie znaleźć się w polskich portach lotniczych.
Zobacz więcej na temat:  wakacje lotnisko bezpieczeństwo kontrola Las Vegas Okęcie Kraków Paweł Turski Witold Lazar Trójka samolot

Mózg bez tajemnic, czyli jak lepiej wykorzystać jego potencjał?

Jak zachować sprawność naszego umysłu? Jednym z kluczowych elementów są różnego rodzaju łamigłówki, a także odpowiednia dieta i… ruch. – Okazuje się, że ruch doprowadza do tego, że mózg funkcjonuje znacznie efektywniej i to zarówno w perspektywie krótkotrwałej, np. 20 minut spaceru już wpływa na polepszenie naszych zdolności poznawczych, ale też długotrwałej – mówi dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Radosław Nałęcz Trójka Szymon Majchrzak Beata Rajba mózg pamięć

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne dzieci uzależnienia komórka ekran multiscreening zdrowie Martyna Szymczakowska Radosław Nałęcz Trójka monotasking GOSPODARKA

Historia hrabiny Stadnickiej: archiwalny reportaż "Przystanek przy bocznej ulicy" [POSŁUCHAJ]

Adam Wielowieyski – autor "Przystanku przy bocznej ulicy" – to legenda radiowego reportażu, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Swoją drogę radiową rozpoczął w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Zielonej Górze w 1954 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Radiu Wrocław. Następnie był przystanek w Radiu Białystok i równocześnie w Telewizji Polskiej. Aż w końcu w 1975 związał się z Polskim Radiem w Warszawie, najpierw pracując w Programie IV w Naczelnej Redakcji Reportaży Literackich, którą potem kierował. Ostatnim miejscem jego pracy była Redakcja Reportażu Programu 1 PR.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Wielowieyski reportaż Łukasz Szwed Grażyna Wielowieyska Wrocław historia Polski pr poleca

Miejscy zwolennicy ekologii jeżdżą samochodami: hipokryzja czy konieczność?

Zakończył się projekt CoMobility realizowany przez trzy warszawskie uczelnie (UW, PW, SGH), norweskich partnerów, Fundację "Na miejscu" oraz miasto Lublin. Badał on preferencje transportowe oraz zachowania mieszkańców stolicy. Jakie wynikają z niego wnioski, mówiła główna badaczka i koordynatorka projektu dr Anna Nicińska.
Zobacz więcej na temat:  transport publiczny transport miejski samochód autobus tramwaj metro badania ekologia Radosław Nałęcz Trójka