Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Nowa Huta - city break po "mieście idealnym"

Nowa Huta, założona w 1949 roku, od samego początku miała być wzorem socrealistycznej architektury i urbanistyki. Choć czasów Polski Ludowej zostały jedynie wspomnienia oraz relacje na kartach podręczników historii, do dziś ostała się Nowa Huta. Obecnie jest miejscem wyjątkowym, gdzie wpływy powojennej rzeczywistości przeplatają się z postępem XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka POLSKA zwiedzanie zwiedzanie Polska city break Nowa Huta Kraków turystyka Sebastian Adamczyk Mateusz Marchocki Katarzyna Kobylarczyk Jędrzej Rosiewicz

Media społecznościowe od 16. roku życia. Czy zakaz powinna przyjąć również Polska?

Niektóre kraje, w tym Francja i część stanów USA ograniczają już do nich dostęp nieletnich bez zgody rodziców. Krok dalej idzie Australia. Tam wprowadzony zostanie zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez osoby poniżej 16 roku życia. Czy to kierunek, w którym powinna zmierzać także Polska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Bartosz Bielecki społeczeństwo media społecznościowe social media młodzież smartfony

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe Morze Bałtyckie Bałtyk przyroda natura woda

Piotr Trojan: można być dobrym aktorem w filmie i niekoniecznie dać radę w teatrze

Szerokiej publiczności znany jest z filmów "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Johnny" oraz licznych seriali "Szadź", "Wielka woda", "Rojst". W Jedynce aktor Piotr Trojan opowiedział o swoich nowych rolach, miłości do Śląska i do teatru oraz miejscu, do którego ucieka, by ładować baterie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Piotr Trojan aktorzy TEATR film polski Teatr Telewizji

Spotkanie z Agnetą Pleijel i Maciejem Zarembą Bielawskim

Michał Nogaś pojechał do stolicy Szwecji, by w jednym z mieszkań na wyspie Södermalm porozmawiać z wyjątkowymi ludźmi. Ona - pisarka, dziennikarka, redaktorka, autorka dramatów, felietonistka. On - reporter, dziennikarz. Oboje z nieoczywistymi życiorysami, oboje obecni w jej najnowszej książce "Ślimaki i śnieg".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura KULTURA książki Agneta Pleijel Maciej Zaremba Bielawski

Polskie Radio 24 Święto Dziękczynienia w USA. 46 milionów zjedzonych indyków

Szacuje się, że Amerykanie zjedli podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia ponad 46 mln indyków. Zgodnie z tradycją, jeden został ułaskawiony przez prezydenta USA. O związanych z tym świętem zwyczajach, w Polskim Radiu 24 mówiła dr Marta Skwirowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Białostocki USA Ameryka Północna Święto Dziękczynienia

Operacja "Most". Nieznany epizod z życia Wincentego Witosa

Wincenty Witos – ideowy przywódca chłopów, jeden z Ojców Niepodległości, trzykrotny premier, a także lider ruchu ludowego. Znakomita większość epizodów z jego życia była szeroko opisywana przez historyków. Niewielu zna jednak szczegóły o kilkutygodniowym pobycie polityka w Krakowie jesienią 1944.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wincenty Witos Anna Lisiecka Rafał Skąpski historia Polski literatura polska literatura Rok Wincentego Witosa 1944 II wojna światowa