Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Dzień 7. "Andrzej Wierciński wypadł zdecydowanie lepiej w tym etapie"

– Z uśmiechem słuchałem jego recitalu. Dwuznaczny był natomiast uśmiech na twarzy pianisty, gdy zakończył swój występ – mówił o występie Andrzeja Wiercińskiego, w niedzielnej (10.10) sesji porannej drugiego dnia II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Andrzej Wierciński Dwójka Fryderyk Chopin Jacek Hawryluk Róża Światczyńska Marcin Majchrowski MUZYKA

"Stanisław Lem był sceptycznym humanistą"

– Kosmos to była metafora rzeczywistości. Był humanistą, stawiał w centrum człowieka, ale humanistą sceptycznym, ponieważ był świadom naszej ułomności, którą wpisywał w ramy naukowe, technologiczne. Literatura Lema pozbawiona jest romansów, uczuć, emocji czysto ludzkich. Mamy elementy uczuciowe w "Solaris" czy "Głosie Pana", ale to są wyjątki. Co do zasady to jest unaukowiona technokratyczna literatura, która krytykuje też technosolucjonizm – ocenia dr Maciej Kawecki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Złotnicka literatura literatura polska KULTURA Stanisław Lem

Kulisy papieskich podróży. M. Wolińska-Riedi gościem Trójki

– Opowiadam o moich podróżach z papieżem, o tym, jak papieże przygotowują się do podróży i jak to wszystko wygląda od kuchni. Biorę czytelnika za rękę i prowadzę go tak, jak robiłam to w dwóch poprzednich książkach – mówiła w Trójce Magdalena Wolińska-Riedi, żyjąca w Watykanie dziennikarka i autorka książki "Z Watykanu w świat. Tajemnice papieskich podróży".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Giełda giełda papierów wartościowych Trójmorze Watykan STYL ŻYCIA

Dzień 6. "To był pojedynek na Barkarolę i Poloneza op. 22"

- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Barkarola Fis-dur to najtrudniejsze dzieła w twórczości Chopina. Wydawałoby się, że zmierzenie się z tymi utworami wymaga pewnej dojrzałości – komentowała występy pianistów w pierwszej sesji wieczornej drugiego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Róża Światczyńska.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Dwójka Fryderyk Chopin MUZYKA Klaudia Baranowska Róża Światczyńska Marcin Majchrowski

Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"

– To jest film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – mówił w Trójce Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu "Godspeed, Los Polacos!" – dokumentalnej opowieści o siedmiu studentach, którzy po spływie kanionem Colca w Peru walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA festiwal filmowy Warszawski Festiwal Filmowy Sokołów muzyka filmowa Peru

Z małą pomocą przyjaciół. Nieznany Wykonawca gościem Trójki

– To, że ten album jest rockandrollowy i nawiązuje do korzeni, jest pewnym wyznacznikiem tego, co dzisiaj myślę o muzyce. Dobra piosenka to taka, która się nie starzeje. Dobra muzyka nie ma wieku. Piosenki, które czasami lądują w szufladzie, dzięki odrobinie pracy mogą zyskać na świeżości i aktualności – mówił w Trójce Jarosław Chęć, lider grupy Nieznany Wykonawca, którego solowy album, z małą pomocą przyjaciół, przekształcił się w grupowe dzieło. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Tomasz Żąda Rock

Dzień 6. "II etap to zdecydowanie większe wyzwanie"

- W jego wykonaniu trochę zabrakło mi zakończenia, tego finalnego akordu fortissimo. Mam wrażenie, że trochę boi się wykraczać poza pewien poziom ekspresji, pozwolić sobie na więcej. Mało kto z młodych pianistów tak wodzi walca jak on, Walc cis-moll był popisowy - tak mówiła Róża Światczyńska o występie polskiego pianisty Kamila Pacholca w pierwszej sesji porannej przesłuchań II etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Marcin Majchrowski Dwójka muzyka klasyczna Róża Światczyńska Jacek Hawryluk MUZYKA Fryderyk Chopin

"Różewicz nigdy nie miał gotowych odpowiedzi"

– Mamy tu pewien rodzaj istotnego przypisu, uzupełnienie portretu Tadeusza Różewicza. Był on niezwykle płodnym pisarzem, bardzo pracowicie szukał swojego miejsca i głosu w literaturze. Wypracowywał własny styl i zostawiał za sobą różne ślady tego poszukiwania. – Tak o tomie "Wiersze odzyskane" mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dorota Gacek Dwójka KSIĄŻKA

Badania DNA poległych pod Grunwaldem zdradzą ich tajemnice

Bitwa pod Grunwaldem to jedno z największych starć średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie stanęły wojska liczące 30 tys. wojowników po każdej ze stron. Historycy oceniają, że zginęło ok. 10 tys. rycerzy, z tego 8 tys. po stronie krzyżackiej. Dziś możemy dowiedzieć się czegoś więcej o poległych, a to za sprawą badań genetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy Warszawa Katarzyna Kobylecka bitwa pod grunwaldem Grunwald badania DNA