Polskie Radio
Section05

przyroda

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ekologia ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne ochrona przyrody środowisko akcja społeczna

Puszcza Bukowa Parkiem Narodowym

Dlaczego Puszcza Bukowa nie jest Parkiem Narodowym? Dlaczego Puszcza Bukowa powinna być Parkiem Narodowym? Te pytania towarzyszą nam podczas spaceru w rezerwacie Bukowe Zdroje. Odpowiada na nie badaczka Puszczy, Grażyna Domian, współautorka monografii „Księga Puszczy Bukowej”. Aktorzy planu drugiego: buki (w ilości trudno policzalnej), dzięcioły, spadające żołędzie, strumień Chojnówka i ….autostrada.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Bukowa las Dwójka Katarzyna Nowak parki narodowe natura parki krajobrazowe

Niemiecki festiwal techno w rezerwacie. Wybuchł skandal

Na wyspie Karsibór (woj. zachodniopomorskie) zorganizowano festiwal techno. Od piątku po okolicy niesie się głośnia muzyka, choć są to tereny chronione, wartościowe przyrodniczo. Portal iswinoujscie.pl przekazał, że bilety na imprezę, która odbywa się w Polsce, można kupić jedynie na niemieckiej stronie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście Techno Niemcy zachodniopomorskie samorząd policja społeczeństwo MUZYKA

Indeks "Zdrowe miasta". Wskaże, gdzie najlepiej zamieszkać

- Dzięki rankingowi "Zdrowe miasta", coraz więcej samorządów, dokonuje niezbędnych inwestycji, aby zyskać lepszą ocenę. To ma znaczenie nie tylko dla poziomu życia ich mieszkańców, ale także dla inwestorów. Trzeci indeks będzie zaprezentowany 23 i 24 września na specjalnym kongresie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Węgrzynowska, kierowniczka ds. ESG w Grupie Luxmed.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 ekologia miasto zieleń miejska Marta Hoppe dwutlenek węgla

Ewenement na skalę Europy. "Lato z Radiem" na tropie śródlądowej delty rzeki Nidy

O delcie Nilu uczymy się na lekcjach o starożytności w szkole. A kto słyszał o śródlądowej delcie Nidy? My dowiedzieliśmy się o niej od pana Piotra, naszego słuchacza, który opisał nam to miejsce na Facebooku. Skorzystaliśmy z zaproszenia i w czwartkowe przedpołudnie odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce. 
Zobacz więcej na temat:  rzeka Roman Czejarek Nida Przynidzie turystyka świętokrzyskie Patryk Michalski

Wawel to nie tylko historia, to raj dla biologów!

- Kiedy mówi się o pszczołach, wiele osób myśli wyłącznie o pszczole miodnej. To ciekawy gatunek, bo ma wyjątkową biologię, ale w naszych warunkach jest zwierzęciem hodowlanym. A dzikie pszczoły to tak naprawdę populacje resztkowe, żyjące gdzieś w Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej - opowiadała w Dwójce dr Justyna Kierat, biolożka, prowadząca obserwację dzikich pszczół na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły pszczelarstwo Wawel Aleksandra Łapkiewicz natura

Jakie zwierzęta możemy podglądać w mieście?

Choć wakacje dobiegają końca, Polskie Radio Dzieciom nie pozwala zapomnieć o letnim relaksie. W środowym poranku, który rozpoczął się o godzinie ósmej, prowadzący Zbyszek Kozłowski zabrał słuchaczy w wyjątkową podróż po świecie zwierząt. Które z nich możemy podglądać w mieście? Jak wypatrzeć gniazdo ptaków? Jak mądrze dokarmiać ptaki i zwierzęta w mieście? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta miasto edukacja przyrodnicza radio dla dzieci DAB+